DSCN9076

Kostel sv. Petra (839 m n. m.)

Kostel sv. Petra na kopci nad vesnicí Begunje na Gorenjskem představuje snáze a v kratším čase dostupný cíl, kam každý den míří spousta domácích obyvatel z okolních měst a vesnic. Kopec je krátký a strmý, člověk se zapotí i protáhne. Prodloužení procházky od kostelu k horské chatě Sankaška koča (867 m n. m.) nás odmění nádherným výhledem na část Lublaňské pánve, Radovljici a Bled ohraničené náhorními plošinami Jelovica, Pokljuka a Mežakla a Julskými Alpami s Triglavem.

Kudy z Bledu

Z Bledu se na výchozí bod (parkoviště u chatek Krpin ve vsi Begunje na Gorenjskem) dostaneme výjezdem ve směru Ljubljana. Na semaforu u vsi Lesce stále pokračujeme ve směru Ljubljana, ale už na velkém kruhovém objezdu držíme směr Radovljica. Dojedeme na menší kruhový objezd, odkud sjedeme vlevo na Hraše. Projedeme vesnice Hraše a Poljče a přijedeme do Begunje na Gorenjskem, kde po průjezdu první částí vesnice odbočíme doleva a zaparkujeme na parkovišti u chatek Krpin.

Pěšky po bývalé sjezdovce

Pěšky se vydáme po bývalé sjezdovce, jež v létě slouží jako pastvina pro dobytek. Po mírnějším nástupu narazíme na venkovní tělocvičnu s dřevěnými činkami, hrazdou a dalšími pomůckami k protažení. Neváháme a zaposilujeme. Přejdeme přes pastvinu a ocitneme se na závěrečné strmé části trasy, na jejímž konci už lesem prokukuje kostel sv. Petra. Po zastávce u kostela se můžeme vydat stejnou cestou zpět nebo pokračovat po prašné cestě až k horské chatě Sankaška koča, kde nám je k dispozici příjemné posezení s výhledem a domácími dobrotami. Vracíme se stejnou cestou zpět.

Sv. Peter

Sv. Peter je výjimečná památka gotické architektury vyzdobená freskami mistra Jerneje ze Škofja Loky. Kostel, kvůli své poloze využíván jako strategické signalizační místo během období tureckých nájezdů, byl a je cílem mnohých poutníků. Blízká kaplička leží nad jeskyní, o které se vypraví, že spojuje podzemní chodbou kostel a nedaleký hrad Kamen, či že podzemní chodba sahá až do Říma.

Ze vsi Begunje na Gorenjskem pochází světoznámá muzika bratrů Avsenik

Bratři Avsenik neboli Avseniki položili základy originální národní muziky známé především v alpských zemích. Geniální králové polky a valčíku napsali za svou skoro čtyřicetiletou hudební kariéru kolem tisíce autorských skladeb a byli považování za velvyslance Slovinska ve světě.

Zdroje:
www.hribi.net
www.wikipedia.si
www.avsenik.com
Kozinc Željko (2014): Lepi izleti vabijo, Lep dan kliče 15 let, Sv. Peter nad Begunjami, Balkon nad Prešernovo Deželo, Modrijan založba, d. o. o.

foto: archiv autorky

Tipy na výlety

Jamnik (834 m n. m.)

Ačkoli je odsud fotografována spousta obrázků na hlavní strany turistických průvodců Slovinskem, v záplavě informací se Jamnik se svou skromnou nadmořskou výškou 834 m lehce ztratí.

Čtěte více »
Tipy na výlety

Ratitovec

Ratitovec formuje jižní okraj náhorní plošiny Jelovica. Jeho holé vrcholy a klečí porostlé okolní trávníky v létě fungují jako pravé horské pastviny. Nejnavštěvovanějším vrcholem Ratitovce je Gladki vrh (1667 m n. m.), nejvyšším Altemaver (1678 m n. m.).

Čtěte více »
Tipy na výlety

Stol v Karavankách (2 236 m n. m.)

Nejvyšší hora Karavanek Stol (2 236 m n. m.) je dle mého soudu dosažitelným vrcholem prima rodinného výšlapu, který uspokojí potřeby rodičů s průměrnou kondičkou i jejich ambiciózní nároky na děti, aby něco ušly.

Čtěte více »
Tipy na výlety

Ajdna (1064 m n. m.)

Ajdna (1064 m n. m.) je menší, skalnatý kopec na jižním pobočí hory Stol (2236 m n. m.) v Karavankách. Její vrchol je poměrně obtížně dostupný.

Čtěte více »