DSCN9280123

Ratitovec

Ratitovec formuje jižní okraj náhorní plošiny Jelovica. Jeho holé vrcholy a klečí porostlé okolní trávníky v létě fungují jako pravé horské pastviny. Nejnavštěvovanějším vrcholem Ratitovce je Gladki vrh (1667 m n. m.), nejvyšším Altemaver (1678 m n. m.).

Na Ratitovec vede více pěších tras různé délky od 1,5 do 3,5 hod, všechny se řadí mezi snazší horské túry. V článku jsou popsány dva přístupy – delší cesta z lyžařského střediska Soriška planina (Bohinjsko sedlo) a kratší strmá cesta ze vsi Torka.

Kudy z Bledu

Z Bledu vyjedeme ve směru Bohinj. Ve městě Bohinjska Bistrica odbočíme dle ukazatele Soriška planina a přibližně po 15 min na ní dojedeme (lyžařské středisko). Pokud plánujeme jít po delší cestě, zaparkujeme zde. V případě, že se chystáme na kratší strmou trasu, pokračujeme dolů dle ukazatelů ve směru Zgornje Danje. Ve vsi Torka odbočíme vlevo na prašnou cestu, po níž pokračujeme až k první značce pro pěší (Ratitovec).

Soriška planina - Ratitovec: delší "nahoru dolů" cesta s mírným stoupáním

Z parkoviště pod lyžařským střediskem Soriška planina vyrazíme po asfaltové cestě směrem na Železniki a Podbrdo. Za chvilku po levé straně narazíme na ukazatel RATITOVEC, podle nějž se vydáme na označenou pěší trasu tipu „nahoru dolu“ až k horské chatě Krekova koča na Ratitovcu (1642 m n. m.). V jednom směru chodíme přibližně tři a půl hodiny. 

Torka - Ratitovec: strmý a rychlý výstup

Z výchozího bodu Torka se na Ratitovec dostaneme po strmé označené „cik-cak“ cestě, z níž máme postupně výhled na zalesněné pohoří Škofjeloško hribovje, vrcholy Blegoš, Porezen, obec Železniki, Dražgoše, Prtovč a sjezdovku Cerkno. Trasa se řadí ke kratším přibližně 1,5 hod dlouhým přístupům na Ratitovec. Dojdeme k horské chatě Krekova koča na Ratitovcu (1642 m n. m.), odkud vidíme pohoří Škofjeloško in Cerkljansko hribovje, v dálce také Julské Alpy, Karavanky, Kamnické a Savinjské Alpy. 

Nejdříve na vrchol, potom na oběd

Na chatě se naobědváme až po výstupu na některý z blízkých vrcholů. Můžeme vyšlapat na blízký Gladki vrh (1667 m n. m.) či o něco vzdálenější nejvyšší vrchol Ratitovce Altemaver (1678 m n. m.). Z obou vrcholů se nám dostane nádherného výhledu na Julské Alpy, Karavanky i Kamnické a Savinjské Alpy, náhorní plošinu Jelovica i na pohoří Škofjeloško a Cerkljansko hribovje.

Sestup stejnou cestou

Z výletu se vracíme stejnou cestou k autu na parkoviště pod lyžařským střediskem Soriška planina resp. u vsi Torka dle toho, odkud jsme vyšli.

Jelovica a Ratitovec

Alpská krasová náhorní plošina Jelovica leží v okrajové části východních Julských Alp, od kterých ji odděluje Bohinjsko sedlo (Soriška planina). Na severní straně hraničí s rovinou Savska ravan, na jihu nad údolím řeky Selška Sora postupně přechází do pohoří Škofjeloško hribovje.  

V minulosti pokrýval náhorní plošinu jedlovo bukový les, jež byl v rámci několikastaleté výroby dřevěného uhlí vytěžen. Současné rozsáhlé smrkové lesy společně s pastvinami a mokřady představují důležité klidné (!) útočiště nejrůznějším zvířatům především ptákům.  V souvislosti s nízkou hustotou osídlení nepodléhá příroda Jelovice velkému tlaku člověka. Klid a dobře zachovalé lokality Jelovice obývá tetřev hlušec, jeřábek lesní, datel černý, datlík tříprstý, kulíšek nejmenší, puštík bělavý, sýc rousný, sokol stěhovavý, orel skalní a další. Tetřívek obecný se vyskytuje právě na území zvaném Ratitovec. Náhorní plošina Jelovica spadá pod ochranu Natura 2000.

Zdroje:

www.hribi.net

http://www.natura2000.si/

Kalan Gregor a kolektiv (2007): Jelovica, zavejte tišine, Kranj (Slovinsko)

foto: archiv autorky

Tipy na výlety

Jamnik (834 m n. m.)

Ačkoli je odsud fotografována spousta obrázků na hlavní strany turistických průvodců Slovinskem, v záplavě informací se Jamnik se svou skromnou nadmořskou výškou 834 m lehce ztratí.

Čtěte více »
Tipy na výlety

Ratitovec

Ratitovec formuje jižní okraj náhorní plošiny Jelovica. Jeho holé vrcholy a klečí porostlé okolní trávníky v létě fungují jako pravé horské pastviny. Nejnavštěvovanějším vrcholem Ratitovce je Gladki vrh (1667 m n. m.), nejvyšším Altemaver (1678 m n. m.).

Čtěte více »
Tipy na výlety

Stol v Karavankách (2 236 m n. m.)

Nejvyšší hora Karavanek Stol (2 236 m n. m.) je dle mého soudu dosažitelným vrcholem prima rodinného výšlapu, který uspokojí potřeby rodičů s průměrnou kondičkou i jejich ambiciózní nároky na děti, aby něco ušly.

Čtěte více »
Tipy na výlety

Ajdna (1064 m n. m.)

Ajdna (1064 m n. m.) je menší, skalnatý kopec na jižním pobočí hory Stol (2236 m n. m.) v Karavankách. Její vrchol je poměrně obtížně dostupný.

Čtěte více »