P1011916

Stol v Karavankách (2 236 m n. m.)

Nejvyšší hora Karavanek Stol (2 236 m n. m.) je dle mého soudu dosažitelným vrcholem prima rodinného výšlapu, který uspokojí potřeby rodičů s průměrnou kondičkou i jejich ambiciózní nároky na děti, aby něco ušly. První část cesty vede lesem, ovšem potom po široké stráni, kde se s každým dalším krokem otevírá širší výhled od náhorní plošiny Pokljuka a Jelovica, nad kterými ční Triglav s dalšími velikány Julských Alp, přes Bled, rovinu kolem Radovljice, až po Lublaňskou pánev. Z vrcholu se člověk rozhlédne i do Rakouska, vždyť jsou Karavanky přirozenou hranicí mezi ním a Slovinskem.

Kudy z Bledu

Na světelné křižovatce v Bledu pojedeme ve směru Ljubljana. Hned za dalšími světly, které projedeme rovně opět směrem Ljubljana, je dvouproudový kruhový objezd, z něhož vyjedeme na výjezdě Žirovnica. Po hlavní silnici projedeme okolo vsi Žirovnica a za mostem přes řeku Završnica ostře zatočíme doprava do vsi Moste a hned na první křižovatce vlevo. Odtud už jen následujeme ukazatel Valvasorjev dom pod Stolom, který nás dovede k parkovišti u menší vodní nádrže, před níž zahneme vlevo. Po prašné, ale udržované cestě, vystoupáme autem přibližně 4 km až k chatě Valvasorjev dom pod Stolom, kde zaparkujeme.

Od chaty Valvasorjev dom pod Stolom až na Stol

Pořádně utáhneme pohory, nasadíme bágly a tempo a dle ukazatele Stol se vydáme na přibližně 2,5 hodiny dlouhý výšlap (časový údaj platí pro dost rychlé chodce a cestu v jednom směru). Projdeme lesem s krátkým suťovištěm a dostaneme se na pastvinu Žirovniška planina, kde se cesta rozděluje. Vydáme se vlevo po strmé stezce. Po průchodu lesem se dostaneme na travnaté úbočí, odkud bychom měli vidět vrchol. Pokračujeme až k horské chatě Prešernova koča. Odtud mírně sejdeme,  od vrcholu Stol (2 236 m n. m.) nás dělí už jen pár kroků.

Zpátky jinudy

Z vrcholu se vrátíme k chatě Prešernova koča a po dobře značené cestě pokračujeme směrem Zabreška planina, až přes trávníky, kleč i les právě na tuto pastvinu dojdeme. Jdeme dál po prašné cestě a přibližně za 15 minut dorazíme na pastvinu Žirovniška planina, kterou přejdeme (tady jsme se cestou na Stol vydali strmě vzhůru) a již známou stezkou přijdeme na výchozí parkoviště u chaty Valvasorjev dom pod Stolom.

Teď už zbývá jenom nasednout do auta a skočit se osvěžit do Bledského či Bohinjského jezera.

Delší varianta túry

Pro náročnější chodce se nabízí možnost auto zaparkovat už vodní nádrže HE Završnica  a k chatě Valvasorjev dom pod Stolom dojít pěšky. Túra se tak prodlouží přibližně o 2 hodiny a jedno zpocené tričko navíc. Na začátku se jde po prašné cestě pro auta, ale zanedlouho pěšina odbočuje do příjemného stínu lesa a tudy pokračuje v podstatě až k chatě Valvasorjev dom pod Stolom.

Rada nad zlato

Úbočí, po kterém vede cesta k chatě Prešernova koča, je přímo vystavené dopolednímu slunci. V létě se sem slunce skutečně hodně opírá, proto doporučuji vyrazit co nejdřív ráno (mezi 4. a 5. hodinou). 

Pod Karavankami se táhne řetízek vesnic spojených Cestou kulturního dědictví (Pot kulturne dediščine), protože odtud pochází jedni z nejvýznamnějších slovinských osobností. Fyzicky náročný výlet může svůj účel přesáhnout na příklad návštěvou rodného domku básníka a autora textu slovinské hymny France Prešerna, rodného domku spisovatele a faráře Janaze Jalena či původního včelínu otce slovinského včelařství, který působil i na dvoře Marie Terezie Antona Janši.

Původní včelín A. Janši. Zdroj: ZTK Žirovnica
Rodný domek F. Prešerna. Zdroj: ZTK Žirovnica
Tipy na výlety

Jamnik (834 m n. m.)

Ačkoli je odsud fotografována spousta obrázků na hlavní strany turistických průvodců Slovinskem, v záplavě informací se Jamnik se svou skromnou nadmořskou výškou 834 m lehce ztratí.

Čtěte více »
Tipy na výlety

Ratitovec

Ratitovec formuje jižní okraj náhorní plošiny Jelovica. Jeho holé vrcholy a klečí porostlé okolní trávníky v létě fungují jako pravé horské pastviny. Nejnavštěvovanějším vrcholem Ratitovce je Gladki vrh (1667 m n. m.), nejvyšším Altemaver (1678 m n. m.).

Čtěte více »
Tipy na výlety

Stol v Karavankách (2 236 m n. m.)

Nejvyšší hora Karavanek Stol (2 236 m n. m.) je dle mého soudu dosažitelným vrcholem prima rodinného výšlapu, který uspokojí potřeby rodičů s průměrnou kondičkou i jejich ambiciózní nároky na děti, aby něco ušly.

Čtěte více »
Tipy na výlety

Ajdna (1064 m n. m.)

Ajdna (1064 m n. m.) je menší, skalnatý kopec na jižním pobočí hory Stol (2236 m n. m.) v Karavankách. Její vrchol je poměrně obtížně dostupný.

Čtěte více »